نقشی از سادات در تاریخ ایران

معرفی کتاب نقشی از سادات در تاریخ ایران

نویسنده: فرشته کوشکی

این کتاب شامل پنج مقاله مرتبط با هم ، نوشته محمد رضا محتشم در سال ۱۳۸۶ منتشر شده است.

 مقاله اول
درمقاله اول با عنوان” نقشی از سادات در تاریخ ایران” نویسنده بر آن است که ابتدا تعریفی از واژه سادات و سیر تحول آن در دورانها و مکان های مختلف ارائه دهد و بیان اینکه در هر دوره تاریخی به چه کسانی سادات اطلاق می شده است .

در این قسمت واژگانی همچون: شریف، میرزا، طالبیین، ذوی القربی، اهل بیت و نقیب نیز تعریف شده اند. پس از شناخت سادات ایشان به تبیین موقعیت سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و جایگاه قدرت آنان در دوره های مختلف تاریخی پرداخته اند. جایگاه سادات در ادبیات و همچنین رابطه آنان با حکومت ها از دیگر مقوله هایی است که نویسنده به بحث پرداخته است.

مقاله دوم
در مقاله دوم با نام “سادات و خراسان” ،چگونگی مهاجرت مسلمانان به ویژه سادات به منطقه خراسان و حضور قبایل مختلف عدنانی و قحطانی در مناطق مختلف ایران بیان شده است.

ایشان حضور سادات را در چگونگی تحولات سیاسی و تفکرات آن مناطق مهم میداند،از این روی حضور اعراب یمانی – که مدافعان خاندان رسول و مخالفان بنی امیه بودند- رادر خراسان در علاقه مردم این منطقه به اهل بیت ع مهم و موثر میداند.

از سوی دیگر بیشتر اعرابی که به خراسان مهاجرت کرده بودند از بصره و کوفه آمده بودند و می دانیم کوفه از همان ابتدا مرکز علاقه مندان به امام علی ع بوده است.

حضور یاران و اصحاب امامان در خراسان به ویژه در منطقه بیهق و نیشابور و نامه نگاری های آنان با امامان از دیگر موازد رابطه خراسان با اهل بیت(ع) است.

  مقاله سوم

مقاله سوم به بررسی نسب و تاریخ حضور سادات سبزوار و روستاهای اطراف آن پرداخته است. در این بخش دوره های فعالیت و حضور سادات سبزوار در عرصه های مختلف به سه عصرو شش دوره تقسیم شده است:

عصر اول:
دوره اول، از آمدن سادات به سبزوار تا پایان حکومت سلاجقه (۲۵۰ تا ۵۵۰)
دوره دوم،پس از سلاجقه تا عهد مغول (۵۵۰ تا ۶۰۰)

عصر دوم:
دوره اول، مغول و تیموری (۶۰۰تا۹۰۰)
دوره دوم، صفویان و افشاریان( ۹۰۰تا ۱۲۰۰)

عصر سوم:
دوره اول، قاجار قرن سیزده
دوره دوم، پهلوی و پس از آن

در این مقاله مقامات معنوی و مادی خاندان های بزرگ و معروف سادات بررسی شده است. بیان نسب نامه و شرح حال مهمترین شخصیت های معروف خاندان های سادات سبزوار شامل سادات زباره، عربشاهی، مختاری و علوی از ویژگی های این بخش است.

 مقاله چهارم

مقاله چهارم : پرسه ای در پرسشها
در این بخش نویسنده به برخی ردیه ها و پرسش هایی که گاها در میان مردم مطرح بوده پاسخ داده است. این سوالات در باره مقابر ائمه و سند و اعتبار این مقابر و داستانها و شبهه هایی است که در این مورد وجود دارد.

مقاله پنجم

 مقاله پنجم: به نام گرد گور.
در این مبحث به صورت مقایسه ای، کتاب های نسب شناسی مربوط به سادات سبزوار بررسی شده است. مقایسه نام و نسب و تعدادسادات به سه روش بررسی شده است:
۱- مقایسه خاندان های سادات در دو کتاب تاریخ بیهق و سراج الانساب
۲- مقایسه خاندان های سادات با امام زادگان به صورت کلی
۳- مقایسه سادات برخی روستاها با امام زادگان همان مناطق به صورت جزئی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =