استاد طاهرزاده: به بچه متفکر و نخبه میدان دهید تا خودش را ظاهر کند

محسن جعفری مدیر مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله با استاد اصغر طاهرزاده دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز سلاله، استاد اصغر طاهرزاده در این دیدار با اشاره به معنی کلمه «نخبه» و «نخبه پروری» ، گفت: واژه نخبه پروری واژه مدرنی است، یعنی ما در دنیای مدرن افراد را به این معنا تقسیم بندی می کنیم، علت آن هم این است که تفکر مدرن تفکر ریاضی است یعنی اینکه در تفکر ریاضی بعضی عقل ریاضیاشیان نسبت به بعضی دیگر قوی تر است ولی در تعرف دینی که انسان ها را با تقوا و کمالات قدسی می سنجند، که خداوند متعال در آیه ۱۳ سوره حجرات می فرماید: “إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ” یعنی برتری ها در تقواست. که آن هم به همت خود انسان است.

وی ادامه داد: نخبه توانایی هایی دارد که دست خودش نیست، استعدادها متفاوت است بعضی قدرت بدنی و بعضی قدرت ذهن ریاضی مندشان بیشتر است. دنیای مدرن دنیای سیستم ها است، سیستم ها هم خواهی نخواهی روش می آورد و روش ریاضی مند است. نگاه سیستماتیک نگاهی است که شما مثلاً میبینید که طرف در شطرنج آن چنان استعداد دارد که محیرالعقول است ولی بعد می رود به کشور آلمان پناهنده می شود چون برای او دیانت و تقوا معنا نمی دهد.

استاد طاهرزاده با تأکید بر اینکه این هوشیاری خیلی مهم است که ما در رینگ نخبه پروری دنیای مدرن نیفتیم، تصریح کرد: ذهن مهندسی و ریاضی مند و تقوا را که با هم ترکیب کنیم می شود شیخ بهایی (ره) ما، ولی ذهن مهندسی و ریاضی مند تنها می شود یک شخصی که بمب اتم را ساخت، بمب اتم هم کشف، هم نظم و هم ریاضی مند عالم است به جهت اینکه می خواهد آن توان انرژی داری عالم را کشف کند.

ایشان با اشاره به آیه ۳۰ سوره روم که می فرماید: «فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا، فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا، لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ …»، خاطرنشان کرد: ما اگر کلمه نخبه را در معنای جهانی آن تعریف کردیم بعداً با کسانی روبرو خواهیم شد که به اعتبار ذهن ریاضی مندشان برای خود شخصیت قائل هستند، در صورتی که ما برای هرکس به اعتبار تقوا شخصیت قائلیم و همچنین در کمال انسانی تفاوتی قائل نیستیم یعنی پیامبر گرامی اسلام (صلوات الله علیه) را با یک فرد معمولی در داشتن زمینه کمال الهی مساوی می دانیم.

طاهرزاده با بیان اینکه آیا ما با توجه به این شرایط باید نیروسازی بکنیم یا نکنیم؟، عنوان کرد: بالاخره ما می دانیم در کارهایی که روبروی ما هست استعدادهای متفاوتی نیاز داریم، ما هم اباذر، هم کمیل و هم حمزه سیدالشهدا نیاز داریم، مسلًم توانایی هایی که حمزه سیدالشهدا دارد را اباذر و کمیل نخواهند داشت.

وی ادامه داد: حالا ما در کمالات انسان ها همه را مساوی می دانیم ولی برای کارهایی که می خواهیم انجام دهیم باید مناسب با آن کار، توان های انسان ها را در نظر بگیریم، توانایی انسان ها به معنای کمال انسان ها نیست یعنی شما در خود جبهه هم ممکن است آن بسیجی بی سر و صدا گاهی در قرب الهی از عزیز جان ما شهید حاج قاسم سلیمانی جلو تر باشد.

ایشان با بیان اینکه جهاد بستر بسیار خوبی برای ظهور انسان های بزرگ است، افزود: انقلاب حضرت امام خمینی (ره) بستری را فراهم کرد که انسان هایی که توانایی کارهای بزرگ را داشتند به میدان آمدند و شرایط ظهور استعدادشان فراهم شد ما نیز باید میدان ظهور انسان ها را فراهم کنیم و انسان ها خودشان را بر اساس اهداف ما و استعداد خودشان به ظهور برسانند و اصلاً نباید از این قاعده غفلت کنیم.

استاد طاهرزاده در ادامه گفت: شما مسئولیت هایی را که انسان های این زمان برعهده گرفته اند را به بچه های متعهد خوب متذکر شوید، آن وقت خواهید دید خودش احساس مسئولیت می کند و به شما خواهد گفت چه کاری ازش می آید.

مدیرکل اسبق اداره آموزش و پرورش استان اصفهان افزود: در هویت دینی بستری که فراهم شد هر فردی نسبت به احساس مسئولیت خود فعالیت انجام خواهد داد مثلاً آن فرد نماز شب خوان به دنبال عبادت خود و طهرانی مقدم هم به دنبال احساس مسئولیت خود خواهند رفت.

وی با بیان اینکه ما در مقابل با جهان مدرن چه کار باید بکنیم، عنوان کرد: ما در مقابل با جهان مدرن یا باید جهان مدرن را بپذیریم و یا اینکه تماماً از جهان مدرن فرار کنیم، ما معتقدیم حضرت امام خمینی (ره) با نظر به جهان مدرن و فرار نکردن از آن هویت قدسی جهان بشر را متذکر شد.

استاد طاهرزاده در پایان با تأکید بر اینکه بشر امروز آماده است تا شما در کل دنیا آزادی را در عین افق قدسی پاس بدارید، افزود: مراقب باشید شما که با بچه های متفکر در تعامل هستید کاری نکنید که او شاگرد مکانیک شود، به او میدان دهید تا خودش را ظاهر کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =